Zadzwoń do nas! Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania - tel. (52) 345 33 03

01.03.2012 r. – Mózg najlepiej odbiera informacje wizualizowane RDC

//01.03.2012 r. – Mózg najlepiej odbiera informacje wizualizowane RDC

01.03.2012 r. – Mózg najlepiej odbiera informacje wizualizowane RDC

2023-09-10T20:18:41+02:001 marca 2012|

RADIO DLA CIEBIE

Aby mieć dobrą pamięć, potrzebna jest motywacja do zapamiętania, skoncentrowanie się na elemencie zapamiętywanym i odpowiednia technika. 

Gośćmi Dariusza Ciesielskiego byli Ryszard Zaremba, trener Szkoły Pamięci, Anna Grabek – Dąbrowska, psycholog i Iwona Zbrzeźna, pedagog specjalny.

Pamięć jest sposobem przyswajalności informacji, które do nas docierają. Obrazy, dźwięki kolekcjonujemy w naszej pamięci w postaci sygnałów, engramów pamięciowych w systemie nerwowym mózgu.

Przeciętny człowiek wykorzystuje 2 proc. możliwości mózgu. Trudność polega na tym, że musimy znaleźć jakiś sposób układania pamięci w naszym mózgu – podkreśla Ryszard Zaremba. W naszej szkole zajmujemy się lekkim oszukiwaniem mózgu, który najlepiej odbiera informacje pod postacią wizualizowaną. Jeżeli coś jest wybitnie abstrakcyjne, przestaje do mózgu docierać. Jeżeli będziemy odpowiednio trenować pamięć, dostarczać bodźce wzrokowo – słuchowe do pamięci, baza danych zacznie się powiększać. Aby mieć dobrą pamięć, trzeba spełnić trzy podstawowe warunki – mieć motywację do zapamiętania czegoś, skoncentrować się na elemencie zapamiętywanym i wykorzystywać odpowiedniej techniki zapamiętywania.

Anna Grabek – Dąbrowskai Iwona Zbrzeźna zaznaczają, że pamięć składa się z wielu różnych faz. Obrazy są zakodowane i zapamiętanie w naszym mózgu, jednak ze względu na chociażby stres, koncentrację uwagi i zmysły zapominamy – w danej chwili nie jesteśmy w stanie odtworzyć sobie tych informacji. Dodatkowo w każdym z nas zachodzą procesy, jak wyparcie czy mechanizmy zabezpieczające powodujące to, że informacje z których aktualnie nie korzystamy, schodzą na dalszy plan.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.