Zadzwoń do nas! Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania - tel. (52) 345 33 03

Sprawdź, do jakiej grupy czytelników należysz!

//Sprawdź, do jakiej grupy czytelników należysz!
Sprawdź, do jakiej grupy czytelników należysz!2018-08-21T11:17:23+02:00

Sprawdź, do jakiej grupy czytelników należysz!

Czytanie, niby uniwersalna umiejętność, w której zawsze chodzi o to samo. Jednak podobnie jak z jedzeniem – nie do końca, gdyż technik jedzenia/czytania może być wiele, jak również popełnianych przy tym błędów. Sprawdź, do której grupy czytelników Ty się zaliczasz, może odkryjesz, że Twoja sztuka czytania wymaga korekty.

  • Początkujący czytelnicy. Są to zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i dorośli, którzy nie nauczyli się płynnie czytać, oraz osoby starsze, które w wyniku przebytych chorób utraciły częściowo umiejętność czytania.
  • Osoby słabo czytające. Tutaj zawierają się zarówno dzieci w wieku szkolnictwa elementarnego, jak i dorośli nie potrafiący poprawnie czytać. Może to być problem z niezauważaniem znaków spowalniających, a w skutek czego czytanie bez zrozumienia, a także błędne dekodowanie.
  • Czytelnicy czytający płynnie, lecz mający problemy ze zrozumieniem czytanego tekstu. Są tutaj ludzie o słabej umiejętności rozumienia fonetycznego, jak również ci z ograniczonym słownictwem, co nie pozwala im czytać logicznie. Osoby te najczęściej już kilka chwil po lekturze nie potrafią opowiedzieć o tym, co przed chwilą przeczytali. Jeśli nie masz chwilowych problemów z koncentracją, to być może problem ze słuchem lub zwyczajnie ubogie słownictwo.
  • Potrafisz szybko czytać i rozumieć tekst pod względem definicji danych słów, masz jednak problem z zapamiętywaniem czytanych tekstów. Nierzadko wiąże się to z niewyleczoną dysleksją, problemami logopedycznymi lub chorobą ADHD. Tutaj także mówimy o osobach z wadami wzroku lub syndromami zbyt ruchliwego bądź przemieszczającego się oka. Takie wady leczyć można w gabinetach terapeutycznych, przy udziale lekarzy specjalistów.
  • Nie dotyka Cię żaden problem z powyższych, czytasz całkiem szybko, doskonale rozumiesz czytany tekst, potrafisz o nim opowiedzieć. Twój problem? Chciałbyś czytać szybciej. Skorzystaj z naszych porad na temat szybkiego czytania i naucz się sięgać wzrokiem po większe ilości materiału, Twój mózg na pewno polubi ten rodzaj czytania.


Małgorzata Litwin