Stosujesz już ćwiczenia poprawiające Twoją pamięć? Doskonale! To świetna inwestycja nie wymagająca dużych nakładów czasu i ekonomiczna dla portfela. Jeśli czytasz nasze artykuły na temat pamięci, na pewno wiesz, że Twój mózg jest dziecięco ciekawy i najlepiej odbiera wszystko, co nowe. Korzystanie więc z niewielu i stale tych samych zadań pamięciowych z czasem stanie się coraz mniej efektywne.
Kiedy w którymś ćwiczeniu dojdziesz do perfekcji, skup się na innym aby postawić swemu umysłowi wyzwanie. Do świetnie opanowanych ćwiczeń wracaj średnio raz w miesiącu by ugruntować zdobytą już wiedzę. Zarówno dla nowicjuszy, adeptów, jak i ekspertów proponujemy nowe ćwiczenia usprawniające pamięć. Pamiętajcie jednak. Jeśli odkryliście coś, co pomaga Wam w zapamiętywaniu, to rozwijajcie to i pielęgnujcie. Nie każda metoda i nie każda praktyka jest zawsze uniwersalna. Każdy z nas jest indywidualny i powinien myśleć samodzielnie. Próbujcie, wybierajcie, eksperymentujcie. Zapraszamy do ćwiczeń. Możecie je wykonywać w dowolnym momencie dnia lub nocy:
- Twoja pamięć funkcjonuje na dobrym poziomie. Stosujesz techniki zapamiętywania? Teraz kolej na poszerzenie pamięciowej bazy danych. Zacznij uczyć się nowego języka obcego, bądź wyrazów trudnych i obcobrzmiących w rodzimym.
- Zwróć więcej uwagi na to o czym śnisz. Staraj się zapamiętywać sny i budować z nich rozbudowane mapy myśli. To może znacząco rozwinąć Twoją wiedzę o własnej osobie.
- Wspominki raz jeszcze. Każdy z nas czasem wraca do szczególnie ważnych lub ulubionych momentów z przeszłości. Tym razem staraj się przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów. Wykorzystuj do tego wszystkie zmysły.
- Myśląc o czymś ważnym próbuj zapamiętać to jak największą liczbą pomocników. Myśl intensywnie o kolorach, kształtach, odgłosach, skojarzeniach, wstaw siebie w tło wydarzeń.
Małgorzata Litwin