Specjaliści mają obecnie dość dobry podgląd tego, jak działają nasze mózgi. Objawem praktycznego wykorzystywania tej wiedzy są techniki skutecznego zapamiętywania. I nie chodzi tu tylko o pożytek dla uczniów lub studentów, którzy zmuszeni są zapamiętywać duże obszary tekstu, w stosunkowo krótkim czasie. W tym przypadku gra opiera się o dobre stopnie. Ale co z dorosłymi, u których słaba pamięć może skutkować czymś gorszym, niż uwaga w dzienniczku? A gdyby tak w prosty sposób osiągać wyższe wyniki w szkole, pracy, życiu osobistym, biznesie? Odpowiedzią, a jednocześnie receptą jest technika mnemotechniczna, zwana Mapami Myśli.
W niezbędnym skrócie, Mapy Myśli opierają się na naukowej teorii zakładającej, że myśli ludzie biegną w sposób nielinijny. Co to właściwie oznacza? W praktyce to, że wszelkie notatki tworzone w klasyczny sposób nie są w stanie na tyle pobudzić mózgu by mogły przejść z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej, odpowiedzialnej za pamięć stałą. Czym w takim razie nudzi się nasz mózg, a tym samym, czego nie chce pamiętać?
- Długich notatek opierających się na powiązanych tematycznie słowach kluczowych. Przykładem mogą być klasyczne notatki lekcyjne.
- Mało kreatywnych, nie mogących pobudzić wyobraźni. Liniowe zapiski uniemożliwiają budowania ciekawych historii na temat problemu, co w efekcie skutkuje szybkim wymazaniem ich z pamięci.
- Informacji pisanych czarno na białym.
Skutkiem klasycznego wykorzystywania notatek jest zdecydowanie marnowanie naszego czasu. Po pierwsze marnowanie na słuchanie nieciekawych treści, po drugie na zapisywanie ich w nieefektywny sposób, po trzecie na wkuwanie ich w bezmyślną metodę.Wykorzystujmy potencjał naszego mózgu! A możemy zdziwić się, jak wiele i na jak długo jesteśmy w stanie zapamiętać codzienny natłok docierających do nas wiadomości.
Aby nie tłumić procesu myślenia, należy wyjść poza wyuczone schematy. Przykładem na to są Mapy Myśli, z ang. Mind Mapping.
Mapa ta doskonale ilustruje sposób i walory tworzenia takich map. Łatwo zauważyć, że w mapie użyto wielu barw, czcionek, wzorów itp., które zgodnie z zasadami psychologii, twórczo wpływają na nasze procesy myślowe, a tym samym na efektywne zapamiętywanie.
Podstawowe zasady tworzenia Map Myśli:
- Użyj syntezji, czyli wielu zmysłów aby zapamiętać to, czego potrzebujesz.
- Budowanie skojarzeń. Cokolwiek nowego pragniesz wrzucić do pamięci, połącz to z czymś, co już dobrze znasz. Zasada komplementarności.
- Nauka przez zabawę. Walcz z nudą. Zabawne obrazy, śmieszne skojarzenia. Wykorzystaj je!
Dlaczego Mapy Myśli działają tak dobrze? Gdyż opierają się na wiedzy o naturze ludzkiej. Nie jest to wiedza najbardziej racjonalna, logiczna, poukładana. I słusznie! Gdyż jak się okazuje schematyczny tor myślenia, nie jest tym, co podoba się naszemu mózgowi.