Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o niewątpliwych zaletach płynących z dobrze rozwiniętej i trenowanej spostrzegawczości. I nie chodzi tutaj wcale o talent wyszukiwania okazji w sklepach ;). Istnieje wyraźne powiązanie między zdolnościami do zapamiętywania, a zdolnością szybkiego spostrzegania, gdyż o naszej wiedzy nie decyduje to, ile czasu poświęcamy na naukę, ale jak efektywnie uczymy się. A uczymy się lepiej, kiedy jesteśmy w stanie wychwycić z materiałów więcej informacji w krótszym czasie.
Jak ćwiczyć spostrzegawczość? Proponujemy kilka różnych ćwiczeń, które można dopasować do miejsca, preferencji, sytuacji, jak i modyfikować na własne potrzeby:
- Ucz się od najlepszych. Komu potrzebna jest zdolność spostrzegania na wysokim poziomie? Choćby profesjonalistom w grze ping pong. Czy wiedzieliście, że ta gra doskonale rozwija i trenuje naszą spostrzegawczość?
- Druga propozycja dla osób aktywnych. Także osoby trenujące sztuki walki doskonale ćwiczą spostrzegawczość. Możesz zapisać się na kurs lub w przyjemny sposób trenować ze znajomymi. Chodzi tu głównie o trenowanie uników.
- Ćwiczenie gdziekolwiek jesteś sam lub ze znajomymi. Kiedy siedzicie sobie w ruchliwym otoczeniu, możecie bawić się i ćwiczyć spostrzegawczość jednocześnie, choćby przez konkurencje mające wyłonić jak najwięcej przechodniów idących w trampkach, butach na obcasie, w kurtkach typu alaska i wiele innych możliwości dopasowanych do otoczenia, w którym się znajdujesz.
- Gry mnemotechniczne, jak na przykład puzzle do łączenia w pary, które możesz zrobić samodzielnie lub skorzystać z gotowych gier on-line.
- Gry typu FPS. To propozycja dla młodzieży i osób dorosłych, które lubią przenieść się w świat gier video. Gry FPS doskonale rozwijają refleks i spostrzegawczość, kiedy w misjach musimy wyeliminować szybko wielu przeciwników, wykonać zadania na czas, szybko zmieniać broń w zależności od zagrożenia i dbać jednocześnie o resztę drużyny i kończącą się szybko amunicje.
Małgorzata Litwin