Czym są mapy myśli?
Tworzenie map myśli (ang. mind map) to notowanie pewnego zagadnienia za pomocą powiązanych ze sobą strzałkami lub liniami i wynikających z siebie słów-kluczy, które wyodrębniamy z tekstu lub wykładu. Sporządzona w ten sposób notatka ma strukturę promienistą, która odwzorowuje ciąg skojarzeń wychodzących od centralnego słowa kluczowego.
Za twórcę tej metody notowania uważa się powszechnie Tony’ego Buzana, natomiast już w notatkach samego Leonarda da Vinci sprzed 500 lat można dostrzec podobny schemat sporządzania notatek.
Dlaczego warto notować w postaci map myśli?
Tradycyjne, linearne notatki, które znamy ze szkoły lub ze studiów, nie angażują w wystarczającym stopniu naszego mózgu. W trakcie sporządzania mapy myśli angażujemy nie tylko lewą, ale także prawą półkulę mózgu, używamy pamięci przestrzennej, budujemy system skojarzeń, dzięki czemu łatwiej i szybciej zapamiętujemy informacje oraz później odtwarzamy je z pamięci.
Mimo że pojęcie „mapa myśli” stało się obecnie dość znane, to większość osób, które słyszały o tym sposobie notowania, nadal nigdy nie spróbowały takiej mapy stworzyć. Nie istnieje bardziej skuteczne narzędzie do notowania, nauki i rozwoju pomysłów, ale także burzy mózgów, rozwiązywania problemów oraz planowania i organizacji działań niż mapy myśli.
Gdzie można wykorzystać mapy myśli?
Mapy myśli są atrakcyjne wizualnie, przykuwają uwagę, są łatwe do zapamiętania, dzięki czemu możesz wykorzystać je podczas:
nauki,
lektury (książki, artykuły), ale także pisania tekstów,
planowania i wyznaczania strategii i celów (czegokolwiek),
notowania rozwoju swoich pomysłów/projektów,
prezentacji swoich pomysłów, jakiegoś zagadnienia,
burzy mózgów (zarówno indywidualnej, jak i grupowej),
notowania podczas zebrania pracowniczego, szkolenia.
Jak robić mapy myśli krok po kroku?
Trenerzy SPW dysponują niezawodnymi narzędziami do nauki m.in. mogą nauczyć Cię „jak się uczyć” dzięki mapą myśli i nie tylko!