Na pewno zdarzają się wam momenty, w których trudno o oryginalną kreację, dobry pomysł, połączenie ze sobą luźnych myśli. Tutaj z pomocą przychodzą mapy myśli, pozwalające uwolnić z umysłu błąkające się idee, a oczom ukazać rozwiązanie męczącego problemu. Mapy myśli stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych notatek i zapisków. Prowadzenie uporządkowanego dzienniczka jest w porządku, jednak …….
dla potrzebujących czegoś więcej, niż możliwość szybkiego odpamiętania, poleca się tworzenie map myśli.
Co jest najlepsze w mapach myśli? Są one bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, które może stosować praktycznie każdy. Do ich sporządzenia wystarczy kartka, kolorowe długopisy lub flamastry i kilkadziesiąt wolnych minut. W innej wersji możemy zainstalować na swoich komputerach lub urządzeniach przenośnych dedykowane programy do sporządzania map myśli – przydadzą się szczególnie osobom, które pracują kreatywnie lub odpowiedzialne są za wiele projektów, a także wszystkim tym pragnącym podnieść poziom własnej wyobraźni i przestrzennego myślenia.
Od czego zacząć tworzenie mapy myśli?
Zastanówmy się nad problemem, który aktualnie mamy do rozwiązania. Skupmy się na jego centralnej wersji, spróbujmy ją zwizualizować i umieścić w ten sposób na mapie myśli. Powinna być to największa grafika na naszej mapie. Następnie pomyślmy o kolejnych, istotnych w tej sprawie elementach. Możemy je zapisywać określonymi kolorami i dołączać elementy graficzne. W ten sposób tworzy nam się obraz na wzór korzenia, który łączy się ze sobą w logiczną całość. Mając tak przygotowaną mapę myśli powinniśmy szybko zauważyć swoje możliwości, alternatywne rozwiązania, nowe sposobności, przeszkody do wyeliminowania, jak również możemy wpaść na wiele wspaniałych pomysłów, które podsunie nam nasz mózg, gdyż on uwielbia wprost tworzenia i czytanie map myśli.