Jesteś przesłuchiwany podczas rozmowy rekrutacyjnej i przekręcasz nazwisko założyciela firmy, nie możesz sobie przypomnieć nazwisk członków zarządu? Na sprawdzianach stale zapominasz imion i nazwisk osób powiązanych z ważnymi wydarzeniami. Zdarza ci się na ulicy spotkać dawno niewidzianą osobę i nie móc przypomnieć sobie jej personaliów? Nie musisz się martwić. To zjawisko dotyczy większości osób.
Można jednak temu zapobiec stosując proste triki zapamiętywania imion i nazwisk. Badacze przeprowadzili szereg eksperymentów wśród osób, którym często zdarzało się zapominać potrzebnych danych osobowych znajomych, współpracowników i znanych osób. Przez pewien czas osoby te ćwiczyły proste metody zapamiętywania i analizy, aby uskutecznić swoje procesy pamięciowe. Wyniki były więcej niż zadowalające. Poniżej prezentujemy te mało skomplikowane sposoby, które sprawią, że i ty przestaniesz zapominać imiona i nazwiska:
- Czy wiesz, że tak naprawdę oczy ludzkie nie zmieniają się w ciągu całego życia? Co prawda skóra wokół oczu starzeje się i przeobraża z wiekiem. Jednak, jeśli skupisz się na wyglądzie samych oczu i powiążesz je z osobą, to bez względu na upływ czasu, metamorfozy, poznasz bez wahania daną osobę. Czyli jednak prawdą jest powiedzenie, że oczy nie kłamią!
- Wykorzystaj proste mnemotechniki, które wzmocnią Twoje umiejętności opamiętywania imion i nazwisk. Przykładowo powiąż nazwiska ze skojarzeniami. Wile polskich nazwisk wiąże się choćby ze zwierzętami, jak Wiewiórski, Chomik, Kociarska, Korniak itp., a także przedmiotami czy owocami: Malinowski, Kieco, Kowalski itp. Właściwie każde nazwisko łatwo porównamy do czegoś o podobnym znaczeniu. Skojarzyć to teraz z twarzą i gotowe!
- Potwierdzono w badaniach, że ludzie lepiej zapamiętują nazwiska, jeśli wcześniej mieli okazję je przeczytać. Planuj więc z wyprzedzeniem. Na kartce wypisz czekające cię w danym tygodniu spotkania, wraz z imionami i nazwiskami osób, z którymi się spotkasz. W ten sposób łatwiej będzie Ci później bez problemów przywidywać się z tymi osobami i odzywać do nich po imionach.
Małgorzata Litwin