Dlaczego jedne wspomnienia zapamiętujemy na całe życie, kiedy inne znikają w oka mgnieniu, gdy tylko przestaniemy o nich myśleć? Nowe badania sugerują, że wspomnienia przećwiczone, w trybie uśpienia lub przebudzenia mogą mieć wpływ na konsolidację pamięci, a w efekcie to, co pamiętamy później.
Badania pokazują, że informacja, która ma dla nas dużą wartość, na przykład dotyczy sporej sumy pieniędzy, dłużej pozostanie w pamięci, gdyż ulega konsolidacji i jest ćwiczona przez mózg w trakcie snu, wielokrotnie powtarzana.
Istnieje teoria która mówi, że na dłużej zapamiętujemy te wspomnienia, które po prostu chcemy pamiętać. Informacje dla nas mało istotne nie dostają priorytetu. Przeprowadzono eksperyment na grupie ochotników, którzy mieli za zadanie zapamiętać obiekty widoczne na ekranie monitora. Za skuteczne zapamiętanie obiektów wyznaczone były nagrody pieniężne. Różne obiekty przypisane miały różne wartości, czyli kwoty. Kilka dni później zaproszono uczestników. Mieli oni za zadanie zaznaczyć zapamiętane obiekty. Nie było specjalnego zaskoczenia w tym, że większość uczestników dobrze zapamiętała lokalizację tych „najdroższych”, za które mieli dostać najwięcej pieniędzy. Naukowcy udowodnili też, że możemy reaktywować wspomnienia o niskiej wartości w czasie snu. Wystarczy aby odtworzyć odpowiedni dźwięk, który towarzyszył takiemu wspomnieniu. Można w ten sposób zasilić wspomnienia niskiej wartości aby pozostały w pamięci dużo dłużej. Wszyscy wiemy, że wiele wspomnień z każdego naszego dnia jest bezpowrotnie straconych. Badacze wiedzą, jak sprawić aby zapamiętywać ich znacznie więcej. Kluczową rolę odgrywają tu regularne ćwiczenia poprawiające pamięć. Wspomnienia w naszym mózgu zmieniają się cały czas, pamięć nie jest statyczna. Im lepiej trenowana, tym więcej procesów zachodzących w naszym umyśle, a w efekcie więcej i lepszej jakości wspomnienia.
Małgorzata Litwin