Zadzwoń do nas! Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania - tel. (52) 345 33 03

Wywiad poznawczy – czym jest?

//Wywiad poznawczy – czym jest?

Wywiad poznawczy – czym jest?

2023-09-10T20:50:05+02:002 stycznia 2020|

Wywiad poznawczy, tak zwany CI, to stosowane od lat 80-tych narzędzie służące kryminalistyce do przeszukiwania pamięci osób mających coś wspólnego z różnego typu wykroczeniami i zbrodniami. Jak wiadomo, pamięć świadka jest bardzo zwodnicza i może ulegać przeobrażeniom, wyolbrzymianiom na skutek doznanego szoku, a w efekcie nakładanie się na siebie map pamięci w celu logicznego wytłumaczenia sobie sytuacji – bardzo podobnie dzieje się w przypadku deja vu.

Druga kwestia, dla której konieczne jest stosowanie wywiadu poznawczego, to niewielka ilość informacji, jaka zostaje przez nas przyswojona, podczas uczestniczenia czy bycia obserwatorem jakiegoś zdarzenia.

Wywiad poznawczy na celu ma więc wydobyć z naszej pamięci szerszą ilość danych na określony temat, przy czym, bardzo ważnym jest fakt, że tym różni się wywiad poznawczy od przesłuchania, że zależy nam tylko i wyłącznie na prawdziwych, rzetelnych, solidnych informacjach i odtwarzaniu z pamięci. Jak pisaliśmy, pamięć epizodyczna może być łatwo manipulowana i można w ten sposób narzucać jakieś „fakty” świadkowi, które później złoży od pod przysięgą, jako własne zeznania. Wywiad poznawczy nie ma nic wspólnego z takimi nieetycznymi, a nawet przestępczymi zagraniami. Co więcej, osoby szkolone do przeprowadzania wywiadów poznawczych, poznają całą gammę technik psychologicznych i pedagogicznych, tak aby potrafić rozpoznawać prawdę od kłamstwa, fałsz i niepewność. Według statystyk, metody wywiadu poznawczego potrafią podnieść skuteczność przesłuchania, nawet o 50% w odniesieniu od klasycznych typów przesłuchań. Jest tylko jeden warunek – świadek musi naprawdę chcieć współpracować i przekazać organom władzy wszystko to, co wie i co może sobie przypomnieć. Czy oznacza to, że tradycyjne przesłuchania są mało skuteczne? Zdecydowanie tak – najczęściej świadkowie czują się zagrożeni lub mocno zestresowani, co negatywnie wpływa na jakość składanych przez nich zeznań.

Małgorzata Litwin